pompy abs, abs pump

wiercenie studni

Elektrownie jądrowe

Wiadomości z kraju, czyli aktualne wydarzenia w kraju.
Awatar użytkownika
NAwiedzonA
-#
-#
Posty: 7601
Rejestracja: 2009-01-02, 09:05

Post autor: NAwiedzonA »

To może i ja sie na ten temat wypowiem... Jako, że chodzę (jeszcze tylko miesiąc) do technikum ochrony środowiska powiem tak, elektrownia jądrowa przydałaby się, jest to jedna z czystszych metod produkcji energii, tylko jest jeden mały problem, a mianowicie są nim odpady radioaktywne. Takie odpady trzeba składować w specjalnych miejscach i najlepiej przez kilkanaście - kilkadziesiąt lat.
Awatar użytkownika
Rose
-#
-#
Posty: 6474
Rejestracja: 2009-05-21, 16:34

Post autor: Rose »

No i budowa takiej elektrowni to gigantyczny koszt.
Awatar użytkownika
Destroy
-#
-#
Posty: 5060
Rejestracja: 2009-06-19, 16:26
Lokalizacja: wiesz?

Post autor: Destroy »

No i budowa takiej elektrowni to gigantyczny koszt.
właśnie. Zanim coś takiego by powstało u nas... trochę czasu minie.

poza tym... te zanieczyszczenia itp..
Awatar użytkownika
selene
-#
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 2009-08-19, 15:59
Lokalizacja: ...over the moon?

Post autor: selene »

Destroy pisze:Zanim coś takiego by powstało u nas... trochę czasu minie.
Energia miałaby popłynąć już w 2020 roku (o ile dobrze pamiętam).
NAwiedzonA pisze:Takie odpady trzeba składować w specjalnych miejscach i najlepiej przez kilkanaście - kilkadziesiąt lat.
Generalnie wszystko ma plusy i minusy. Ale jeśli ludzie odpowiednio wezmą się do pracy, nie powinno być żadnych problemów. Nadal wydaje mi się, że ta czysta energia jest dobrym rozwiązaniem.
A jeśli idzie o koszty to pozwolę sobie zacytować:

W elektrowni jądrowej kosztowna jest budowa samego reaktora i elektrowni, zaś cena paliwa jest znikomym kosztem. Zasadnicze koszty związane z budową ponoszone są na miejscu i zasilają w postaci przychodów lokalny rynek. Budowa napędzi więc koniunkturę i rozwinie gospodarkę w Polsce. Elektrownie gazowe są natomiast relatywnie tanie w budowie, ale głównym kosztem jest zakup paliwa. 70-80% ceny energii elektrycznej wyprodukowanej z gazu ziemnego to koszt dostarczanego paliwa gazowego, który popłynie – w przypadku Polski – przede wszystkim na wschód, w szczególności od rosyjskich dostawców. W przypadku energii elektrycznej wytworzonej w elektrowni jądrowej, duża część kosztów zostałaby w Polsce oferując Polakom miejsca pracy. Dowodem na to, że produkcja energii elektrycznej w źródłach jądrowych jest opłacalna i konkurencyjna jest to, że wszyscy sąsiedzi Francji kupują od niej tę właśnie energię.
Awatar użytkownika
kashmira
-#
-#
Posty: 2459
Rejestracja: 2008-12-15, 18:59

Post autor: kashmira »

Obecnie coraz więcej wykorzystujemy energii. Nawet ostatnio gdzieś o tym mówili w tv. I jakby nie patrzeć elektrownie w pewnym momencie nie wytworzą odpowiedniej ilości energii. Z jednej strony awaria takiej elektrowni jądrowej grozi ogromnym ryzykiem. Jestem zdania NAwiedzonej takiej elektrownie przydałyby się i zapewne kiedyś powstaną. Ale to jeszcze długa droga do budowy w naszym kraju.
Awatar użytkownika
NAwiedzonA
-#
-#
Posty: 7601
Rejestracja: 2009-01-02, 09:05

Post autor: NAwiedzonA »

kashmira pisze: Z jednej strony awaria takiej elektrowni jądrowej grozi ogromnym ryzykiem.
Teraz przy coraz to nowszej technologi takie ryzyko jest znikome. Jeśli chodzi o katastrofę w Czarnobylu to oni się sami o to prosili... Elektrownia była przestarzała i długo nie remontowana. To była jedna wielka ruina.
Alonek
-#
-#
Posty: 32
Rejestracja: 2011-09-05, 15:45

Post autor: Alonek »

Moim zdaniem w Polsce to nie wypali.. Jak oni będą tak budować tą elektrownie jak drogi to przy byle wietrze będziemy mieli drugą Fukushime.. Ja nie jestem za takimi elektrowniami i nigdy się do tego nie przekonam :)
Kosa
VIP
VIP
Posty: 20
Rejestracja: 2011-10-13, 22:18

Post autor: Kosa »

A moim zdaniem takie elektrownie są jedynym ratunkiem dla naszej energetyki, nie ma się czego bać bo technologia jest tak rozwinięta że Czarnobyl się nie powtórzy. A nawet jeśli to i teraz jesteśmy w strefie ''niebezpiecznej'' http://futureblog.pl/wp-content/uploads ... apsxeu.jpg proszę zauważyć ile dookoła nas jest elektrowni ;] w naszym kraju nie ma warunków do elektrowni wiatrowych słonecznych czy tez wodnych a węgiel jest drogi powoli się kończy i zatruwa nas i środowisko w takim stopniu ze Czarnobyl to pestka ;] Mam nadzieje ze dożyje czasów kiedy 90% energii w Polsce będzie pochodzić z atomu a reszta z wiatru i słońca. Budowa takiej elektrowni może i jest kosztowna ale sama energia pochodząca z niej jest stosunkowo tania i czysta.
Awatar użytkownika
Who's your dad?
-#
-#
Posty: 113
Rejestracja: 2011-11-20, 23:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Who's your dad? »

Budowa może i jest kosztowna, ale potem to się zwraca bo koszta produkcji energii sa małe. Czarnobyla też nie będzie bo teraz technologia jest tak rozwinięta, że i tornado nie ruszy tych reaktorów ( te z fukushimy to starsza wersja). Polski natomiast nie stać w tej chwili na produkcję energii ze źródeł odnawialnych i elektrownie atomowe są jedyną dobrą alternatywą.
malinova
VIP
VIP
Posty: 15
Rejestracja: 2011-11-17, 18:42

Post autor: malinova »

w okolicy mojej rodzinnej miejscowości powstaje teraz farna wiatrowa . Wiele mieszkańców tamtych dość małych miejscowości nie chce się zgodzić bo to "może szkodzić" . A co dopiero jakby powiedzieć że stawiają elektrownie atomową <olaboga> tym bardziej po ostarniej katastrofie w Japonii
Awatar użytkownika
NAwiedzonA
-#
-#
Posty: 7601
Rejestracja: 2009-01-02, 09:05

Post autor: NAwiedzonA »

Takie wiatraki też nie są do końca ekologiczne... Z tego co pamiętam mają kilka wad. Zmieniają na stałe krajobraz, wytwarzają sporo hałasu i zmieniają trasy migracji ptactwa. A tak w ogóle to żadna alternatywna metoda pozyskiwania energii nie jest całkowicie ekologiczna.
Awatar użytkownika
pumba
VIP
VIP
Posty: 20
Rejestracja: 2012-10-29, 09:23

Post autor: pumba »

Ja jestem jak najbardziej za postawieniem w Polsce elektrowni atomowych. Koszta takiej inwestycji są ogromne, ale z pewnością się opłaca.
Awatar użytkownika
hewlett
-#
-#
Posty: 156
Rejestracja: 2009-02-15, 23:41

Post autor: hewlett »

pumba pisze:Ja jestem jak najbardziej za postawieniem w Polsce elektrowni atomowych. Koszta takiej inwestycji są ogromne, ale z pewnością się opłaca.
Właśnie się nie opłaca w kraju stojącym na węglu i gazie...
jurikis
VIP
VIP
Posty: 4
Rejestracja: 2013-01-30, 12:49

Post autor: jurikis »

hewlett pisze:
pumba pisze:Ja jestem jak najbardziej za postawieniem w Polsce elektrowni atomowych. Koszta takiej inwestycji są ogromne, ale z pewnością się opłaca.
Właśnie się nie opłaca w kraju stojącym na węglu i gazie...
Tym bardziej się opłaca. Węgiel byłby sprzedawany do innych krajów, a z gazu byśmy zrezygnowali :)
Awatar użytkownika
Elfica
-#
-#
Posty: 61
Rejestracja: 2011-09-29, 11:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Elfica »

Czytałam, że teraz już pracuje się nad nowym typem generatorów, które pozyskiwałyby energię z odpadów z elektrowni starego typu. Myślę, że ten problem zniknie. W problem z węglem jest taki, że kiedyś się skończy. Gazu nie mamy, chyba że łupkowy, a to jest póki co niezbyt opłacalne w wydobyciu. Jak nam Putin kurek zakręci to żadnego gazu nie będzie.
ODPOWIEDZ